See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal - Gaser, kolsyreis och tillhörande komponenter
Beskrivning: Umeå universitet upphandlar rangordnat ramavtal avseende gaser, kolsyreis och tillhörande komponenter. Upphandlingen är indelad i tre (3) delområden: Delområde 1: Gasleveranser, hyresavtal och tillhörande komponenter. Delområde 2: Helium, flytande, inkl. hyra av transportkärl för flytande helium. Delområde 3: Kolsyreis inkl. transportlådor. Anbud kan lämnas på ett (1), två (2) och/eller samtliga tre (3) anbudsområden. Maximalt två (2) leverantörer per delområden kommer att antas.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24100000 Gaser
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde 1 - Gasleveranser, hyresavtal och tillhörande komponenter.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105966:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 24111000 Väte, argon, ädelgaser, kväve och syre, 24111500 Gaser för medicinskt bruk, 24111300 Helium, 24111800 Flytande nitrogen, 24321111 Metan
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 2 - Helium, flytande, inkl. hyra av transportkärl för flytande helium
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105966:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 3 - Kolsyreis (pellets) inkl. transportlådor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105966:Lot:3