379587-2023 - ÄndringSverige-Jönköping: Uthyrning av industriella fordon med förare
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadmaskiner med förare
Referensnummer: 19/180
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun handlar upp inhyrning av bemannade entreprenadmaskiner (grävmaskiner, lastmaskiner, mm).
Inledning
Jönköpings kommun inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal för löpande inhyrning av bemannade entreprenadmaskiner då Beställaren inte själv utför arbetet.
Omfattning
Inhyrning av bemannade entreprenadmaskiner med tillhörande utrustning omfattande maskintyper enligt Prisfilen.
Aktuell inhyrning avser timinhyrning under kortare såväl som längre tid. Tjänster av entreprenadtyp är undantagna från detta uppdrag samt kommunens användning av egna fordon och maskiner eller inhyrning av maskiner med egna förare.
Beställaren kan inte bedöma den exakta omfattningen av kommande behov eller garantera det faktiska utnyttjandet av detta ramavtal.
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 45000000.
Avtalets takvolym är 1,25 x uppskattat värde.