See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ortoser och tillbehör
Beskrivning: Upphandlingen avser ortoser och tillbehör för Region Östergötland verksamheter.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33183000 Ortopediska hjälpmedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Gelprodukter för fingertopp
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Gelprodukter för helt finger
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Fingerring
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Tvillingförband
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Extensionsortos för finger
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Fingerfjäder extension, lång styckvis
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Triggerortos
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Band för fingerflexion PIP- och DIP
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Pumpbar handortos
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Prefabricerad viloortos i funktionsställning för tumme, fingrar och handled
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Prefabricerad viloortos i plast funktionsställning för tumme, fingrar och handled
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Pumpbar handortos med luftkudde med formbar skena
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Skydd för handflatan
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Kontrakturkudde
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Ulnardeviationsortos
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Fingerextensionsortos
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:16
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Handledsortos - dynamisk
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:17
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Handledsortos utan skena
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:18
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Enkel handledsortos utan skena
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:19
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Handledsortos volar och dorsal skena
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:20
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: Handledsortos med skenor, användbar till höger och vänster hand
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:21
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: Handledsortos volar skena
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:22
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: Handledsortos volar, dorsal och ulnar skena
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:23
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: Handledsortos dorsal skena
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:24
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: Handledsortos med volar skena och fast band kring handled
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:25
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: Handledsortos med lätt stöd för CMC I-leden
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:26
Del (anbudsområde): LOT-0027
Titel: Kombinerad handled/tumortos
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:27
Del (anbudsområde): LOT-0028
Titel: Handledsband TFCC
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:28
Del (anbudsområde): LOT-0029
Titel: Handledsstöd TFCC mellan
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:29
Del (anbudsområde): LOT-0030
Titel: Handledsstöd TFCC lång
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:30
Del (anbudsområde): LOT-0031
Titel: Armbågsdel TFCC
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:31
Del (anbudsområde): LOT-0032
Titel: Tumortos av hårt material
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:32
Del (anbudsområde): LOT-0033
Titel: Tumlinda
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:33
Del (anbudsområde): LOT-0034
Titel: Tumortos med skena
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:34
Del (anbudsområde): LOT-0035
Titel: Tumortos med thermoplast
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:35
Del (anbudsområde): LOT-0036
Titel: Tumortos utan skena
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:36
Del (anbudsområde): LOT-0037
Titel: Kombinerad tumme/handledsortos
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:37
Del (anbudsområde): LOT-0038
Titel: Kombinerad tumme/handledsortos kort modell med skena för tumme
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:38
Del (anbudsområde): LOT-0039
Titel: Armbågsortos - ledad
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:39
Del (anbudsområde): LOT-0040
Titel: Supinationsslynga
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:40
Del (anbudsområde): LOT-0041
Titel: Epicondylitbandage enkel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:41
Del (anbudsområde): LOT-0042
Titel: Epicondylitbandage stadig
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:42
Del (anbudsområde): LOT-0043
Titel: Ulnarisbandage
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:43
Del (anbudsområde): LOT-0044
Titel: Axellås med påse att vila underarm i
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:44
Del (anbudsområde): LOT-0045
Titel: Armslinga mjuk metervara
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:45
Del (anbudsområde): LOT-0046
Titel: Armslinga mjuk metervara, barn
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:46
Del (anbudsområde): LOT-0047
Titel: Axelortos positionerande med kudde - utåtrotation 15-30 grader
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:47
Del (anbudsområde): LOT-0048
Titel: Axelortos mjuk positionerande med kudde - neutral rotation 0 grader
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:48
Del (anbudsområde): LOT-0049
Titel: Mjuk prefabricerad axelslinga
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:49
Del (anbudsområde): LOT-0050
Titel: Axelortos mjuk "påse" att vila underarmen i
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:50
Del (anbudsområde): LOT-0051
Titel: Axelortos mjuk "påse" att vila underarmen i - abduktion 30 grader
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:51
Del (anbudsområde): LOT-0052
Titel: Axelortos för att stödja instabil axel t ex subluxerad, smärtande axel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:52
Del (anbudsområde): LOT-0053
Titel: Axel stödjande bandage vid överarmsfraktur/diafysär
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:53
Del (anbudsområde): LOT-0054
Titel: Axel stödjande bandage vid överarmsfraktur/diafysär helarm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:54
Del (anbudsområde): LOT-0055
Titel: Axellås stabiliserande och fixerande
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:55
Del (anbudsområde): LOT-0056
Titel: Fotortos vid fotledsfraktur istället för gips
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:56
Del (anbudsområde): LOT-0057
Titel: Fotortos vid fotledsfraktur/stukning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:57
Del (anbudsområde): LOT-0058
Titel: Fotledsstöd mjuk
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:58
Del (anbudsområde): LOT-0059
Titel: Fotledsstöd mjuk med kardborrefäste
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:59
Del (anbudsområde): LOT-0060
Titel: Fotortos/sko för avlastning av framfot
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:60
Del (anbudsområde): LOT-0061
Titel: Fotortos vid svaghet vid dorsalflexion i fotleden
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:61
Del (anbudsområde): LOT-0062
Titel: Fotortos vid svaghet vid dorsalflexion i fotleden - plastskena
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:62
Del (anbudsområde): LOT-0063
Titel: Avlastande stabiliserande hård fotortos vid sängläge
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:63
Del (anbudsområde): LOT-0064
Titel: Fotortos för töjning av vad
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:64
Del (anbudsområde): LOT-0065
Titel: Fotortos att använda vid hälseneruptur
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:65
Del (anbudsområde): LOT-0066
Titel: Hallux vallgus
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:66
Del (anbudsområde): LOT-0067
Titel: Knäortos mjuk med stabiliserande skenor samt hål för patella, dras på knä
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:67
Del (anbudsområde): LOT-0068
Titel: Knäortos mjuk med stabiliserande skenor samt hål för patella, fästes på knä
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:68
Del (anbudsområde): LOT-0069
Titel: Knäortos enkel mjuk
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:69
Del (anbudsområde): LOT-0070
Titel: Knäortos för patellofemorala besvär, kort modell
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:70
Del (anbudsområde): LOT-0071
Titel: Knäortos för patellofemorala besvär, lång modell
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:71
Del (anbudsområde): LOT-0072
Titel: Knäortos mjuk, som fästs på knä
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:72
Del (anbudsområde): LOT-0073
Titel: Knäortos lätt stabiliserande, mjuk
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:73
Del (anbudsområde): LOT-0074
Titel: Patellarseneortos
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:74
Del (anbudsområde): LOT-0075
Titel: Knäortos stabil med metallskenor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:75
Del (anbudsområde): LOT-0076
Titel: Knäortos enkel med skenor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:76
Del (anbudsområde): LOT-0077
Titel: PCL-ortos
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:77
Del (anbudsområde): LOT-0078
Titel: Anti luxationsortos höft
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:78
Del (anbudsområde): LOT-0079
Titel: Anti luxationsortos höft, ställbar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:79
Del (anbudsområde): LOT-0080
Titel: Ländryggsortos hög stabiliserande
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:80
Del (anbudsområde): LOT-0081
Titel: Ländryggsortos lågt stabiliserande
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:81
Del (anbudsområde): LOT-0082
Titel: Ländryggsortos mellan stabiliserande
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:82
Del (anbudsområde): LOT-0083
Titel: Ländryggsortos enkel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:83
Del (anbudsområde): LOT-0084
Titel: Barnkrage hård med polstring
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:84
Del (anbudsområde): LOT-0085
Titel: Hård halskrage
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:85
Del (anbudsområde): LOT-0086
Titel: Nackkrage mjuk
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:86
Del (anbudsområde): LOT-0087
Titel: Hård halskrage med möjlighet till applicering av thoraxstöd (CTO)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:87
Del (anbudsområde): LOT-0088
Titel: Hård stödkrage för muskelsvaga patienter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:88
Del (anbudsområde): LOT-0089
Titel: Hållningsbandage osteoporos
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:89
Del (anbudsområde): LOT-0090
Titel: Hållningsbandage enkel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:90
Del (anbudsområde): LOT-0091
Titel: Bäckenstabiliserande ortos
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:91
Del (anbudsområde): LOT-0092
Titel: Handledsortos med volar skena barn
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:92
Del (anbudsområde): LOT-0093
Titel: Tumortos utan skena med stöd för MP-led barn
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:93
Del (anbudsområde): LOT-0094
Titel: Handledsortos med volar skena med tumstöd barn
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115018:Lot:94