379636-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Inkasso
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänster inom inkassoåtgärder utomlands samt stöd i rättsliga åtgärder utomlands
Referensnummer: 2022-5103-268
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79940000 Inkasso
II.1.4.
Kort beskrivning
CSN efterfrågar nedanstående tjänster:
 Inkassoåtgärder utomlands
 Stöd i rättsliga åtgärder utomlands
CSN har cirka 63 000 återbetalningskunder i utlandet och den totala utestående fordran för återbetalningskunder utomlands är 14,7 miljarder kronor. Av dessa är det cirka 19 000 personer som har förfallna avgifter. CSN har sedan 2005 arbetat aktivt med att driva in förfallna fordringar i utlandet. De bestämmelser som styr hanteringen finns främst i nya och äldre studiestödslagen och i nya och äldre studiestödsförordningen. Fordringarna kan bestå av förfallna årsbelopp gällande olika former av lån (benämnda studiemedel, studielån, hemutrustningslån, körkortslån och annuitetslån), uppsagda lån av dessa slag och återkrav. I fordringarna ingår exempelvis kapitalskuld, ränta enligt studiestödsbestämmelserna samt administrativa avgifter i form av expeditionsavgifter och påminnelseavgifter.
Fordringarna är av sådan karaktär att de inte omfattas av internationella konventioner om verkställighet av domslut och beslut på det privaträttsliga området.
Uppdragens omfattning kommer att vara med skiftande frekvens och volym under kontraktsperioden.
Tjänsten med bakomvarande systemlösning ska vara implementerad från och med kontraktsstarten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen