379689-2023 - ResultatSverige-Arvika: System- och stödtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support och underhåll av Visma Affärslösningar
Referensnummer: Dnr: 2023-261
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arvika kommun har ingått avtal med Visma PubliTech AB, org nr 556515-6196, avseende support och underhåll av Vismas Affärssystem med tillhörande 3:e-partsprodukter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Support och underhåll av Vismas Affärssytem med tillhörande 3:e partsprodukter.
Genom befintligt avtal med Visma PubliTech, har kunden en icke-exklusiv, icke överlåtelsebar och icke tidsbegränsad nyttjande rätt att använda lokalt installerande programprodukter.