379691-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Reparation och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Service- och reparationsarbeten av storköksutrustning och vitvaror.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Örebro län.
Nuts-kod SE124 Örebro län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling avser service- och reparationsarbeten av Region Örebro läns befintliga storköksutrustningar, tvätt- och diskmaskiner. Upphandlingen omfattar både akuta och planerade uppdrag på ovan nämnda utrustningar efter garantitidens utgång. Upphandlingen är indelad i tre (3) produktområden, anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på ett eller fler produktområden:
Produktområde 1: Storköksutrustning (omfattar inte kyl- och frysutrustning),
Produktområde 2: Tvättmaskiner,
Produktområde 3: Diskmaskiner.
Målet är att teckna ett löpande serviceavtal för att förlänga livslängden på storköksutrustning och tvättmaskiner samt minimerar de akuta driftavbrotten och tillgodose regionens behov av reparationsarbete av storköksutrustning, tvätt- och diskmaskiner.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50000000 Reparation och underhåll, 50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner