379697-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Budtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Transporttjänst av laboratorieprov och hjälpmedel.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 2: Landtransport [2], även säkerhets- och kurirtransporter, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Jönköping.
Nuts-kod SE211 Jönköpings län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Inledning:
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende transporter av laboratorieprov från våra boenden till Ryhov samt vid behov hjälpmedel från hjälpmedelscentralen.
I dagsläget är det ca 300 laboratorieprov och 30 hjälpmedelstransporter per månad inom kommunen.
Uppskattat värde:
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 2 000 000 SEK. Värdet innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde.
Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Upphandlingsförfarande:
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2007:1091) om offentlig upphandling (LOU) med ett Öppet förfarande.
Utvärdering:
Utvärdering kommer att ske genom lägsta pris.
Avtalstyp:
Beställaren avser att teckna ett ramavtal med en leverantör.
Avtalsstart:
Planerad avtalsstart är 1.1.2017
Miljöklass på drivmedel:
Drivmedel som används inom ramen för uppdraget ska uppfylla följande specifikationer eller motsvarande.
Fossila drivmedel:
Bensin, Miljöklass 1: Ss 15 54 22;
Diesel, Miljöklass 1: SS 15 34 35 och EN 59.
Förnybara drivmedel:
Etanol E85/E75: SS 15 54 80;
ED 95: 15 54 37;
Biodiesel/RME/FAME: SS EN 14214;
HVO Diesel: Teknisk specifikation CEN-TS 15 940; 2012;
Fordonsgas: SS 15 54 38 (biogasdelen) DIN 51624 (naturgasdelen);
El eller vätgas.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
64120000 Budtjänster, 64100000 Post- och budtjänster, 64121000 Budtjänster med olika transportmedel
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner