379703-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Installation av ventilation
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Roslagsbostäder, årsavtal Arbete med ventilation och kanalrensning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Norrtälje.
Roslagsbostäder har fastigheter på följande orter: Norrtälje, Rimbo samt Hallstavik. Samt ytterligare några fastigheter i: Södersvik, Vätö och Älmsta.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
högsta antal Planerat högsta antal deltagare i ramavtalet: 3
Ramavtalets löptid
Antal månader: 24
Uppskattat totalt värde av upphandlingen för hela ramavtalets löptid
Uppskattat värde, exkl. moms: 12 000 000 SEK
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av årsavtal för arbeten med ventilation och kanalrensning åt Roslagsbostäder. Upphandlingen är indelad i anbudsområden per orter: Norrtälje, Rimbo samt Hallstavik.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45331210 Installation av ventilation, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Beställaren har rätt att förlänga avtal med ytterligare 1 år, dock max. 2 ggr.