379721-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll av dagvattenbrunnar
Referensnummer: 2023/2028
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser ramavtal för successiva avrop gällande underhåll av dagvattenbrunnar/ledningar på kommunal mark samt drift och underhåll av ledningar och avloppsanläggningar inom kommunala fastigheter som UM ansvarar för.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232410 Underhållsarbeten för avlopp
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta omfattar ett ramavtal för underhåll av dagvattenbrunnar.
Uppdraget avser ramavtal för successiva avrop gällande underhåll av dagvattenbrunnar/ledningar på kommunal mark samt drift och underhåll av ledningar och avloppsanläggningar inom kommunala fastigheter som UM ansvarar för. UM har cirka 10 000 brunnar som ska underhållas kontinuerligt. Detta görs genom slam- och spoltjänster samt filmning av ledningar. Staden har för avsikt att avropa tjänster för cirka 5 000brunnar per år vilket består av planerat underhåll. Uppdraget omfattar dels planerat underhåll som görs årligen men även avrop under beredskapstid, d.v.s. utanför ordinarie arbetstid gällande akuta åtgärder avseende dagvattenbrunnar, pumpstationer, ledningar och avloppsanläggningar i fastigheter etc. som UM ansvarar för. De senaste åren har det varit cirka 100 akuta åtgärder per år, detta är endast en uppskattning och det kan vara väldigt varierande från år till år.
Utöver underhåll av dagvattenbrunnarna ingår även tömning av fettavskiljare och oljeskiljare i uppdraget samt rotskärning vid behov.
Ramavtal avses att ingås med tre (3) anbudsgivare. Fördelning av avrop kommer att ske utifrån fördelningsnyckeln Rangordning.
Uppskattad volym Uppskattat årligt värde är 2,3 MSEK. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. UM (Upphandlande Myndighet) lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Takvolym Maximalt värde som kan komma att avropas inom ramavtalet uppgår till 12 MSEK. Om angivet gränsvärde uppnås upphör ramavtalet att gälla såvida inte stöd för förlängning kan styrkas enligt LOU.
Avtalet avser gälla under 4 år. Från det att avtalet löpt i 18 månader, kan Landskrona stad komma att säga upp avtalet med sex månaders uppsägningstid. När avtalet löpt i 4 år löper det ut utan föregående uppsägning.
Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som UM rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.
UM förbehåller sig rätten att vid större enskilda köp göra separat upphandling.
Uppdrag som avropats före ramavtalets utgång men som sträcker sig över period utöver ramavtalstiden ska slutföras enligt samma villkor som ifall ramavtalet fortfarande var gällande.