Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hämtning av källsorterat avfall för Stiftelsen bodenbo
Referensnummer: 22/35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avser hämtning och omhändertagande av källsorterat material inom följande fraktioner:
- Glas (färgat/ofärgat)
- Metall
- Kartong och wellpapp
- Plast
Optioner (ej obligatoriskt att offerera)
Returpapper (krav ställs på att Leverantören omfattas av Boden kommuns kvalificering för hämtning av returpapper)
Rengöring av kärl/behållare
För mer information om entreprenaden se Kontraktsformuläret, K0 och K1.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90918000 Rengöring av avfallsbehållare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Glas (färgat/ofärgat)
Metall
Kartong och wellpapp
Plast
Köp av kärl