379757-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskinell snöröjning på kommunal fastighetsmark
Referensnummer: UH-2022-336
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Maskinell snöröjning på fastigheter, anläggningar och parkeringar för Sundsvalls kommun, Skifu och SEAB.
Upphandlingen omfattar snöröjning, halkbekämpning, moddning, isrivning, borforsling av snö mm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Centrum
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Västermalm-Granlo
Del nr: 2
Indal-Liden-Anundgård
Del nr: 3
Bergsåker-Kovland
Del nr: 4
Granloholm
Del nr: 5
Nord Haga
Del nr: 6
Bosvedjan
Del nr: 7
Skönsberg
Del nr: 8
Södermalm
Del nr: 9
Skönsmon-Bredsand
Del nr: 10
Njurunda Nord
Del nr: 11
Njurunda Mitt
Del nr: 12
Njurunda Syd
Del nr: 13
Alnö Syd
Del nr: 14
Alnö Nord
Del nr: 15
Gångviken-Johannedal
Del nr: 16
Nacksta-Sidsjö
Del nr: 17
Matfors Syd
Del nr: 18
Matfors Nord
Del nr: 19
Stöde-Nedansjö
Del nr: 20
Evenemangsanläggningar
Del nr: 21
Skifu
Del nr: 22
Gata Parkeringar
Del nr: 23