379843-2016 - ResultatSverige-Varberg: Ljudanordningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av utrustning och tekniker till ljud- och ljusproduktioner.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Varberg.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Varbergs kommun är Varbergs största arbetsgivare med cirka 4 500 anställda och har en budgetram på cirka 2 800 000 000. Varbergs kommun har ca 61 000 invånare.
Läs mer på: www.varberg.se
Vision Varberg 2025 – Västkustens kreativa mittpunkt:
Varberg har unika möjligheter med sitt läge, havet och naturen. För att utnyttja den fulla potentialen ska Varberg utvecklas till Västkustens kreativa mittpunkt. För att lyckas krävs nytänkande, framåtanda, kunskap och mod. Visionen skapar förutsättningar för tillväxt i hela kommunen och en fantastisk livsmiljö.
Läs mer på: www.varberg2025.se
Följande offentliga myndighet/er deltar i denna upphandling:
Varbergs kommun org.nr.: 212000 – 1249,
Varberg Event AB org.nr.: 556642-2019.
Beskrivning av uppdraget:
Upphandlingen avser ramavtal för hyra av tekniker och utrustning för kommunens behov av professionella ljud-, bild- och ljusproduktioner.
I uppdraget ingår att planera, projektera, montera och arrangera produktioner enligt önskemål.
Upphandlingens värde:
Upphandlingens värde fördelat på 4 år uppskattas till ca 2 500 000 SEK.
Helt anbud:
Anbud ska omfatta hela förfrågan. Delat anbud accepteras ej.
Upptäcker förfrågningsunderlagshämtarna tvetydigheter eller oklarheter ska kontakt tas omgående med Köparen.
Frågor angående upphandlingen ska ställas skriftligen senast: 17.6.2016.
Alla frågor ska ställas via frågor och svar-funktionen i upphandlingssystemet Visma TendSign. Efter det då ni formulerat Er fråga eller synpunkt, så bocka i Skicka e-post direkt för snabb leverans i Tendsign. I annat fall levereras inte din fråga eller synpunkt förrän efter midnatt, vilket fördröjer handläggningstiden.
Observera att TendSign support har öppet vardagar 7:00-17:00, varför anbuden lämpligen lämnas senast kl. 16.30. Kontaktuppgifter till support: tendsignsupport@visma.com tel. 0771-440 200.
Allmänt:
Anbudet ska lämnas av behörig företrädare enligt förfrågningsunderlaget och vara författat på svenska.
Anbudsgivaren ska vara registrerad och inloggad i TendSign. Om du lämnar anbud som ombud måste anbudet lämnas av ett konto som har din kunds organisationsnummer och företagsnamn. Det är bolagets organisationsnummer som angivits i Inloggningsuppgifterna som är anbudgivande bolag (juridisk part) i denna upphandling.
Anbudsgivaren ska vara bunden av sitt anbud till och med 30.11.2016.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
32342400 Ljudanordningar, 32331300 Utrustning för ljudåtergivning, 32342410 Ljudutrustning, 51313000 Installation av ljudutrustning, 71318100 Ljustekniska tjänster, 79954000 Festarrangemang, 92370000 Ljudteknikertjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.