37986-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reparation av vitvaror och fastighetstvättmaskiner
Referensnummer: 19/298
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun handlar upp entreprenör för löpande reparationer av vitvaror och fastighetstvättmaskiner.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende reparationer av vitvaror och tvättstugeutrustning för kommunens verksamheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader, 50712000 Reparation och underhåll av maskinteknisk utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Jönköpings kommun ämnar teckna ramavtal med leverantörer rörande kommunens löpande behov av reparationer i syfte att hålla utrustning och maskiner i brukbart skick så länge det är ekonomiskt hållbart. Beståndet består av vitvaror såsom kyl, frys, tvättmaskiner, spisar, spishällar, inbyggnadsugnar, diskmaskiner, torktumlare, torkskåp, så kallade konsumentmaskiner samt fastighetsmaskiner eller så kallade proffsmaskiner för tvätt, tork, hygientvättmaskiner, mopptvättmaskiner och annan rengöring för att nämna det mesta. Maskinerna är av olika fabrikat. Objekten är skolor, förskolor, äldreboenden för att nämna något.
OBS! Upphandlingen gäller inte:
-Storköksutrustning lika lite som nyförsäljning av maskiner.-Garantiarbeten på maskiner med gällande garanti.
Avrop kommer att ske fortlöpande. Omfattningens storlek kan idag inte bestämmas och entreprenören kan inte tillgodoräkna sig någon mängd. Vi reparerar även en stor del själva med egen reparatör.
Byggnadsbeståndet är ca 435 objekt fördelade på:47 Grundskolor106 Förskolor5 Gymnasieskolor20 äldreboendensedan tillkommer gruppbostäder, kommersiella lokaler, fritidsanläggningar m.m.
På varje objekt finns varierat med antal maskiner och av olika fabrikat.
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 3000000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 4000000 kronor.
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.