Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Allergiinstrument & reagens
Referensnummer: UPPH2023-00175
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Avsikt är att upphandla 2 instrument för analys av allergener från PhaDia med den tekniska kapaciteten av en stor mängd allergener. Befintliga instrument ska ersättas.
Med hänvisning till Lagen om Offentlig Upphandling kap 6 § 14 dvs av tekniska själ finns endast en leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33124100 Diagnostisk utrustning, 33124130 Diagnostiska artiklar, 33696000 Reagens och kontrastmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen