See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utrustning för lokalisering av tumörer med magnetfältsdetektor samt förbrukningsmaterial
Beskrivning: Frivillig förhandsinsyn enligt 20 kap. 3§ LOU Utrustning för lokalisering av tumörer med magnetfältsdetektor Avtal kommer att tecknas tidigast 10 kalenderdagar från den dagen annons om förhandsinsyn publicerats. Förhandsinsyn angående upphandling av utrustning för lokalisering av tumörer med magnetfältsdetektor. Region Östergötland genomför upphandlingen. Utrustningen kommer att placeras inom Kirurgiska kliniken och Dagkirurgin CKOC Universitetssjukhuset i Linköping. Kontrakt avses tilldelas: Endomagnetics GMBH, org.nr 502092-3933 Beskrivning av det som ska upphandlas: Verksamhetsområde Kirurgi, Universitetssjukhuset i Linköping, har för avsikt att upphandla utrustning och utrustningsbundet förbrukningsmaterial, för lokalisering av tumörer med magnetfältsdetektor. Upphandlingskontrakt tecknas på 4år. Värdet av det som ska upphandlas: Beräknas uppgå till maximalt 3 530 000 SEK under 4 år. Motivering: Förutsättningarna för förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt 6 kap. 14 § punkt 2, LOU är uppfyllda, eftersom upphandlingskontraktet av tekniska skäl endast kan tilldelas en leverantör. SentiMag System SMS03 från Endomagnetics GMBH är den för regionen enda kända utrustning som uppfyller nedan ställda krav. Region Östergötland har inför upphandlingen genomfört en marknadsundersökning av tillgängliga utrustningar för magnetisk lokalisering av tumörer och portvaktskörtlar. Marknadsundersökningen visar att det inte finns någon annan leverantör som kan erbjuda utrustning som uppfyller samtliga krav. Synnerliga skäl för förhandlat förfarande utan föregående annonsering föreligger. SentiMag System SMS03 från Endomagnetics GMBH är den för regionen enda kända utrustning som uppfyller nedan ställda krav samtidigt. • Magnetisk portvaktskörteldetektion • Möjlighet att använda magnetisk markör för tumörlokalisering • Fullt integrerat kliniskt system med kompatibla förbrukningsvaror • Möjlighet att schemalägga patienter utan begränsningar kopplade till isotoptillgång. Utrustning med andra tekniska lösningar kan inte tillgodose verksamhetens behov eftersom de inte uppfyller kraven på magnetisk tumörlokalisering och portvaktskörteldetektion inom ett sammanhållet och kompatibelt kliniskt system, vilket är nödvändigt för patientsäkerhet, vårdflöde och planering av kirurgiska ingrepp. Då Endomagnetics GMBH är den enda leverantör som tillhandahåller utrustning som uppfyller samtliga angivna krav genomförs upphandlingen som förhandlat förfarande utan föregående annonsering med stöd av 6 kap. 14 § LOU.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ContractAwardProject:187:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 38431000 Detektorer