Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Mark- och byggnadsarbeten Fjärrvärme.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Eskilstuna.
Nuts-kodSE122 Södermanlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Ramavtal – Entreprenaderna omfattar utförande av mindre arbeten av underhålls-, reparations- eller ombyggnads- och tillbyggnadskaraktär avseende markarbeten inom allmän platsmark och i anslutning till fastigheter tillhörande affärsområde Energis rörnät belägna inom Eskilstuna och Strängnäs kommun.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar, 45112000 Grävning och schaktning, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.