38000-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Eldistribution
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjöbo-Sobacken, Ny 130 kV ledning.
Referensnummer: 2016.003 1541 K1282
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65310000 Eldistribution
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän information:
Borås Elnät AB inbjuder intresserade leverantörer till anbudsansökan för prekvalificering för att lämna anbud på totalentreprenaden ”Sjöbo-Sobacken, Ny 130 kV ledning”.
Borås Elnät AB kommer under 2017-2018 att förlägga en ny 130 kV ledning, ca. 18 km, mellan Borås Elnäts befintliga stationer Sjöbo och Sobacken via en ny station Kyllared. Station Kyllared kommer att uppföras i sidoentreprenad. På delar av sträckan kommer 10 kV kabel, styrkabel, optokabel, rör och slang att samförläggas. Ca. 1/3 av stråket kommer gå i skogsmark och ca. 2/3 av stråket kommer gå i Borås tätort.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen