380039-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Fastighetsskötsel
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen
Förvaltningsentreprenader för terminaler och resecentra inom Västra Götaland – FS 2017.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västsverige.
Nuts-kod SE23 Västsverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Förvaltningsuppdraget avser fastighetskötsel och lokalvård och är uppdelat i 4 st. entreprenader där respektive entreprenad är en blandad entreprenad och innehåller krav som baseras på både utförande och funktion. I de delar kraven ställs som funktionskrav ska leverantören initiera erforderliga åtgärder och välja arbetsmetod och frekvens för att uppfylla till funktionskraven angivna acceptanskriterier. Där beställaren föreskrivit krav på utförande och frekvens ska angivna krav följas av leverantören.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
98341130 Fastighetsskötsel, 90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner