380079-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorsmaterial
Referensnummer: KS2018/1165 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att tillgodose de upphandlande myndigheternas samlade behov av kontorsmaterial.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30125110 Toner för laserskrivare/faxmaskiner, 30125120 Toner för fotokopieringsmaskiner, 30191100 Arkiveringsutrustning, 30191130 Skrivskivor, 30192000 Kontorsmateriel, 30192113 Bläckpatroner, 30193000 Pärmar, mappar o. d., 30197000 Mindre kontorsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Produkten
Upphandlingen avser inköp av diverse kontorsmaterial.
Omfattning
Upphandlingen omfattar: skrivbordstillbehör, toner, datatillbehör, plastfickor, pärmar, whiteboardtavlor, tejp, arkivering, pennor, förvaringsartiklar m.m.
Kopieringspapper ingår inte i upphandlingen då det finns separat avtal för det.
Upphandlingens värde fördelat på fyra år uppskattas till 11 000 000 SEK. Upplysningen om upphandlingens värde lämnas som information och innebär ingen förpliktelse för Beställaren.