380111-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Fyrhjulsdrivna fordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leasingbilar 2018, fyrhjulsdrivna
Referensnummer: KS 2018/5717 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34113000 Fyrhjulsdrivna fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Leasing av fyrhjulsdrivna fordon inkl. service.
Produkten/Tjänsten
Upphandlingens avser fyrhjulsdrivna fordon inkl. service.
Fordonen ska vara avsedda för svåra vinterförhållanden. Flertalet fordon kommer att användas inom nattpatrullens utövning på landsbygden där hög markfrigång är nödvändig för framkomligheten.
Upphandlingen avser följande fordonskategorier:
Personbil Bensin, tjänstevikt 900-1299 kg
Personbil Biogas, tjänstevikt 900-1299 kg
Personbil SUV BIOGAS 4WD, tjänstevikt 1000-1299 kg
Personbil SUV BENSIN 4WD, tjänstevikt 1000-1299 kg
Personbil SUV DIESEL 4WD, tjänstevikt 1000-1299 kg
Personbil SUV BIOGAS 4WD, tjänstevikt 1300-1500 kg
Personbil SUV BENSIN 4WD, tjänstevikt 1300-1500 kg
Personbil SUV DIESEL 4WD, tjänstevikt 1300-1500 kg
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34113200 Terrängfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen