380180-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Kemiska produkter – Kemikalier och förbrukningsvaror till laboratorium
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelKemikalier och förbrukningsvaror till laboratorium
BeskrivningRamavtalsupphandling av kemikalier och förbrukningsvaror till labbet
Intern identifierare2.3.1-2024-029599
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter
Ytterligare klassificering (cpv): 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33790000 Laboratorieglas, hygieniskt eller farmaceutiskt glas, 35113410 Kläder för biologiskt eller kemiskt skydd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelUpphandlingsdokument
BeskrivningLäkemedelsverket inbjuder anbudsgivare att inkomma med anbud i upphandling av Ramavtal kemikalier och förbrukningsmaterial till laboratorium. Läkemedelsverket inbjuder anbudsgivare att inkomma med anbud i upphandling av Ramavtal kemikalier och förbrukningsmaterial till laboratorium.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelFörbrukningsvaror
BeskrivningInom Produktområde Förbrukningsvaror ingår bland annat: allmänna laboratorieglas- och plastartiklar såsom exempelvis mätkolvar, cylindrar, bägare, filter, flaskor, burkar, vialer, pipetter, pipettspetsar, centrifugrör, sprutflaskor, sprutor och kanyler, cellodlingsflaskor, 96-plator, sterila plastartiklar och även LC-kolonner. personlig skyddsutrustning för kemi- och biologilabb såsom skyddshandskar, labbrock, andningsskydd, skyddsglasögon, torkpapper. laboratorieartiklar till analytisk provberedning såsom exempelvis sprutfilter, membranfilter, vägglas, spatlar, tejp.
Huvudklassificering (cpv): 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelLösningsmedel
BeskrivningLäkemedelsverket använder framförallt acetonitril och metanol. Förbrukningen av metanol är ca 100 l per år, acetonitril ca 200 l per år. Leverantören ska även erbjuda andra lösningsmedel i sitt sortiment som tex: 1-propanol, etanol, aceton, tetrahydrofuran, etylacetat etc Då vi ofta använder LC-metoder med gradient eller detektion vid låga våglängder är det av stor vikt att våra lösningsmedel är lämpliga för LC-analyser.
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelKemikalier
BeskrivningInom produktområde laboratoriekemikalier ingår produkter såsom organiska, oorganiska reagenser och referenstandarder.