See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Särskild kollektivtrafik Krokom Strömsund 2027 (SÄK 2027)
Beskrivning: Upphandlingen avser Särskild Kollektivtrafik för kommunerna Krokom och Strömsund, med undantag för färdtjänst inom Strömsunds kommun. Upphandlingen kommer att innehålla 2 stycken olika avtalsområden, vilket är ovanstående kommuner, där anbudsgivare kommer att kunna lämna anbud på ett eller flera avtalsområden. I övrigt hänvisas till dokument Ansökningsinbjudan. Omfattningen av upphandlingen sammanfattas i följande punkter: - Antal fordon per avtalsområde uppgår till ca 25 fordon per område, totalt 50 fordon - Avtalsperiod 2 år - Beräknad omsättning uppgår till ca 55 MSEK årligen för bägge avtalsområdena totalt. - Beräknat avtalsvärde uppgår därmed till ca 110 MSEK. Upphandlingen beräknas pågå under perioden 2024-11 -- 2025-03
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60112000 Kollektivtrafik på väg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98433:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60120000 Taxitjänster