380196-2022 - ResultatSverige-Arlöv: Underhåll av gatubelysning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av offentlig belysning
Referensnummer: 22/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50232100 Underhåll av gatubelysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Burlövs kommun avser att genomföra upphandling av kommunens offentliga belysning.
Entreprenaden omfattar drift (exklusive energi) och underhåll av offentlig belysning i Burlövs kommun som består av ca 5 300 ljuspunkter samt 45 belysnings-centraler.
Entreprenaden innefattar ett funktionsåtagande för hela belysningsanläggningen där vissa planerade underhållsåtgärder liksom elsäkerhetsansvar och beredskap ingår. Detaljer framgår av förfrågningsunderlaget som helhet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45316100 Installation av utomhusbelysning, 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen