380261-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Svartedalsskolan Nybyggnad Totalentreprenad.
Referensnummer: N230-0612/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Ny skola för ca 720 elever i årskurserna 4-9 samt särskola.
Entreprenaden består av två huvuddelar:
1) Rivning av befintliga paviljonger och nybyggnad av skola med tillhörande markarbeten.
2) Rivning av befintlig huvudbyggnad och tillhörande markarbeten.
Entreprenarbetena ska påbörjas under första kvartalet 2018.
Färdigställandetid för huvuddel 1: 1.9.2020 och för huvuddel 2: 30.6.2021. Dessutom ska en trappa upp till bostadsområdet i väster uppföras och slutbesiktas under våren 2018.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola, 45236000 Markanläggning, 45236210 Markanläggning för lekplats, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden består av 2 huvuddelar: