See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dynamiskt inköpssystem (DIS) Tekniska konsulttjänster
Beskrivning: Luleå befinner sig i en expansiv fas och förändras i snabb takt - var med och bidra i förändringsresan! Detta Dynamiska inköpssystem innefattar följande delområden gällande tekniska konsulttjänster. ARKITEKT, BESIKTNING AV KONSTBYGGNADER, BESIKTNING OVK, DAGVATTEN, DETALJPLANER, FUKTSAKKUNNIG, HYDROGEOLOGI OCH VATTENSKYDD, KONSTRUKTION BYGG, LANDSKAPSARKITEKT, MARK- OCH EXPLOATERINGSTJÄNST, MILJÖSAMORDNARE, MULTIDISCIPLINÄRA UPPDRAG (GENERALKONSULTUPPDRAG), PROJEKT-BYGGLEDNING BYGG, PROJEKT-BYGGLEDNING MARK, PROJEKTERING EL – TELE, PROJEKTERING KYLA, PROJEKTERING LUFT, PROJEKTERING MARK, PROJEKTERING STORKÖK, PROJEKTERING SÖ, PROJEKTERING VS, PROJEKTLEDARE UTREDNING, TRAFIKUTREDNING, VA-LEDNINGSNÄT, VA-STRATEGI, VA-SÖ OCH EL, VA-VERK Vill ni vara med och skapa framtidens hållbara Luleå? Ansök redan idag!
Intern identifierare: KLF 2021/194
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Besiktning OVK
Beskrivning: Uppdrag omfattar: • Genomförande av OVK-besiktningar av små till stora objekt med inriktning på kommunala byggnader såsom skolor, förvaltningsbyggnader, äldreboenden, kommunala fritidsanläggningar, offentliga lokaler. • Ska utföras av konsulter med aktuell OVK- Certifiering enligt gällande lagstiftning.
Intern identifierare: Besiktning OVK
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Detaljplaner
Beskrivning: Uppdragen kan omfatta: • Förslag till detaljplan enligt krav i Plan- och bygglagen samt utredningar. • Ta fram förslag på planhandlingar. t.ex. planprogram, plankarta med bestämmelser och planbeskrivning liksom utkast till undersökning av risk för betydande miljöpåverkan, bemötande av yttrande samt illustrationer i både 2D och 3D. • I uppdraget kan likaså utredningar (som grund till vidare eller pågående planuppdrag) ingå. • Samråd/dialog medallmänheten, organisationer myndigheter med flera andra intressenter kan även förekomma. • Plankartor ska upprättas med Fokus detaljplan och övriga planhandlingar i InDesign CS. • Digital information ska levereras som .pdf, .dwg, och .indd.
Intern identifierare: Detaljplaner
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Fuktsakkunnig
Beskrivning: Uppdragen kan omfatta: • Förebygga fuktskador i byggnader. • Fuktskadors hälsopåverkan på människor, byggnadsmaterial och dess egenskaper relaterade till fukt • Framtagning av åtgärdsförslag för avhjälpande och förebyggande karaktär • Bistå beställaren i arbetet från förstudie, program, systemprojektering, detaljprojektering, produktion, provning, besiktning och till överlämnande.
Intern identifierare: Fuktsakkunnig
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Konstruktion Bygg
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta: • Ansvara för förstudie, programhandling, systemhandling, detaljprojektering med inriktning mot kommunala fastigheter. • Utreda in- och utvändig status i befintliga kommunala byggnader • Ta fram förslag, åtgärdsförslag och vid behov göra kostnadsuppskattning • Upprätta förfrågningsunderlag.
Intern identifierare: Konstruktion Bygg
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Landskapsarkitekt
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta: • Utredningar, formgivning, granskningar, framtagande av kvalitets- och gestaltningsprogram, projekteringsuppdrag inom gestaltning, landskapsinventering, landskapsvård, underhållsplaner, kalkylering samt vegetationsbyggnad.
Intern identifierare: Landskapsarkitekt
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Mark- och exploateringstjänst
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta: • Fastighetsjuridik, fastighetsekonomi, exploateringskalkyler, gatukostnadsutredningar, förhandlingsstöd och framtagande av exploaterings- och markanvisningsavtal samt övriga fastighetsrättsliga avtal.
Intern identifierare: Mark- och exploateringstjänst
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Miljösamordnare
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta: • Vara ett stöd för att ställa krav och miljömål • Leda, administrera och samordna miljöfrågor • Utföra granskning så att miljökrav uppfylls i framtagna projekthandlingar, vid upphandling av entreprenader och material, både under entreprenadstiden och vid drift tagning under garantitiden. • Genomföra miljöinventeringar. • Genomföra markprovtagningar. • Genomför vattenprovtagningar av exempelvis sjöar, vattendrag, grundvatten, dricksvatten och avloppsvatten m.m. • Genomföra jordprovtagning. • Upprätta förfrågningsunderlag för rivningsentreprenader • Upprätta rivningslovshandlingar. • Upprätta miljökonsekvensbeskrivning enligt miljöbalken avseende projekt och detaljplan. • Systematisk dokumentation och uppföljning av kunskapsunderlag, status och laglighetsuppfyllande i egenkontrollarbetet samt därtill kopplade moment enlig miljöbalken. • Tillstånds- och miljöprövning enligt miljöbalken • Samråd/dialog med berörda intressenter som exempelvis allmänheten, organisationer, myndigheter m.fl.
Intern identifierare: Miljösamordnare
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Multidisciplinära uppdrag (Generalkonsultuppdrag)
Beskrivning: Med multidisciplinära uppdrag menas att en leverantör kan anlitas som generalkonsult. Där mer än ett av delområdena, i olika omfattning kan komma att efterfrågas samtidigt.
Intern identifierare: Multidisciplinära uppdrag (Generalkonsultuppdrag)
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Projektering EL - Tele
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta: • Ansvara för förstudie, programhandlingar, systemhandlingar, detaljprojektering. • Utreda in- och utvändig status i befintliga byggnader. • Ta fram förslag, åtgärdsförslag och vid behov göra kostnadsuppskattning. • Upprätta förfrågningsunderlag.
Intern identifierare: Projektering EL - Tele
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Projektering KYLA
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta: • Ansvara för förstudie, programhandlingar, systemhandlingar, detaljprojektering. • Utreda in- och utvändig status i befintliga installationer. • Ta fram förslag, åtgärdsförslag och vid behov göra kostnadsuppskattning. • Upprätta förfrågningsunderlag.
Intern identifierare: Projektering KYLA
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Projektering Mark
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta: • Leda och utföra projekterings- och utredningsuppdrag inom gata, torg och park/allmän mark samt fastighetsmark i anslutning till byggnader och grundläggning för byggnader. • Upprätta erforderliga handlingar till beställaren . • Projektering av VA-ledningar inom fastighetsmark. • Bygglovshandlingar
Intern identifierare: Projektering Mark
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Projektering LUFT
Intern identifierare: Projektering LUFT
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Projektering Storkök
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta: • Ansvara för förstudie, programhandlingar, systemhandlingar, detaljprojektering. • Utreda in- och utvändig status i befintliga utrustning. • Ta fram förslag, åtgärdsförslag och vid behov göra kostnadsuppskattning. • Upprätta förfrågningsunderlag.
Intern identifierare: Projektering Storkök
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Projektering SÖ
Intern identifierare: Projektering SÖ
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Projektering VS
Intern identifierare: Projektering VS
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Projekt-Byggledning BYGG
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta: • Ansvara för projekt-/byggledning av byggprojekt från förstudie, program, systemprojektering, detaljprojektering, produktion, provning, besiktning och till överlämnande. • Bistå och företräda beställaren i upphandlade entreprenader och projekt.
Intern identifierare: Projekt-Byggledning BYGG
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Projekt-Byggledning MARK
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta: • Ansvara för projekt/byggledning av markentreprenader (gator-, va och park/allmän/fastighetsmark) från förstudie, program, systemprojektering, detaljprojektering, produktion, provning, besiktning och till överlämnande. • Bistå och företräda beställaren i upphandlade entreprenader och projekt.
Intern identifierare: Projekt-Byggledning MARK
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Projektledare Utredning
Beskrivning: Projektledare i tidiga utredningsskeden och som sammanhållande i stadsplaneringsfrågor där flera skeden kan ingå.
Intern identifierare: Projektledare Utredning
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Trafikutredning
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta: • Trafikutredningar, trafikförslag, trafikmätningar, trafikanalyser, kostnadsberäkningar, trafikprognoser, kapacitetsberäkningar, parkeringsutredningar, bullerutredningar eller liknande.
Intern identifierare: Trafikutredning
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: VA-strategi
Beskrivning: Uppdraget kan omfatta: • förstudier och utredningar i samband med strategiska och långsiktiga frågeställningar kring det kommunala VA-systemet, t.ex. vägvalsutredningar. Det innefattar både anläggningar och ledningsnät. • Utredning av frågeställningar kopplade till VA-taxa och VA-juridik.
Intern identifierare: VA-strategi
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: VA-verk
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta: • Förstudie, processutvärdering, pilotförsök, tekniska systemutredningar, projektering, projektledning samt periodiska besiktningar för vattenverk och avloppsreningsverk
Intern identifierare: VA-verk
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: VA-ledningsnät
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta: • Utredning och dimensionering samt projektering av VA-ledningar och därtill kopplade anläggningar såsom pumpstationer, tryckstegringar, bräddkammare mm. • Uppbyggnad och kalibrering/verifiering av ledningsnätsmodeller för dricksvatten, spillvatten och dagvatten samt därtill kopplade utredningar. Modellerna ska tas fram med hjälp av programvaran MikeUrban. • Utredningsuppdrag med hjälp av befintliga modeller. I uppdraget ingår att beskriva utfört arbete och redogöra för resultat i skriftlig rapport med bilder.
Intern identifierare: VA-ledningsnät
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: Dagvatten
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta: • Utredning och dimensionering samt projektering av anläggningar för fördröjning, rening och avledning av dagvatten. I detta ingår recipientbedömningar och bedömning av påverkan på MKN.
Intern identifierare: Dagvatten
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: Hydrogeologi och vattenskydd
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta: • förstudier och utredningar, utvärdering av markundersökningar, provpumpningar, analyser och spårförsök för vattentäkter. • Beräkningar/modellering av grundvatten samt till uppdraget kopplade tillståndsprövningar.
Intern identifierare: Hydrogeologi och vattenskydd
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: VA-SÖ och EL
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta: • Programmering, elkonstruktion, förstudier och projektering av styrsystem, SCADA-system och övervakningssystem för VA-anläggningar.
Intern identifierare: VA-SÖ och EL
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: Arkitekt
Beskrivning: Arkitekt, Inredningsarkitekt, gestaltningsarkitekt, byggnadsingenjör, projekteringsledare. Sakkunnig tillgänglighet, antikvariska frågor. Uppdrag kan omfatta: • Inventering av byggnadsteknisk status, tillgänglighet, hållbarhet mm. • Rådgivning i sakfrågor. • Utrednings-/skissarbete, förstudie, program. - Upprätta program-, system- och bygghandlingar. • Framtagande av kalkyler, kostnadsbedömningar och övriga erforderliga handlingar. • Upprättande av bygglovshandlingar. • Upprättande av förfrågningsunderlag. • Framtagande av dokument för genomförandeplanering. • Medverka vid uppföljning under byggtiden. • Framtagande av relationshandlingar. • Utreda in- och utvändig status i befintliga byggnader. • Projektering av lös och fast inredning i byggprojekt från förstudie, program, systemprojektering, detaljprojektering, produktion, provtagning, besiktning till överlämnande
Intern identifierare: Arkitekt
Del (anbudsområde): LOT-0027
Titel: Besiktning av konstbyggnader
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta: • Besiktningar av konstbyggnader, dvs betongkonstruktioner och är sammanhållande när det krävs undervattensbesiktningar. • Ta fram förslag, åtgärdsförslag och vid behov göra kostnadsuppskattning. • Ansvara för förstudie, programhandlingar, systemhandlingar, detaljprojektering. • Tillståndsansökningar. • Avrapporterar enligt BaTMan.
Intern identifierare: Besiktning av konstbyggnader