380467-2025 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – Ramavtal markarbeten
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal markarbeten
BeskrivningUpphandlingen syftar till att kontraktera ramavtalsentreprenörer avseende markentreprenadtjänster av varierande slag. Alla uppdrag utförs som totalentreprenadåtaganden. Uppdraget beskrivs närmare i upphandlingsdokumenten. Såväl Skelleftebostäder AB som Skellefteå Industrihus (och deras respektive dotterbolag) är berättigade till avrop.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109157:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45236000 Markanläggning, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232451 Dränerings- och markanläggningar
Optioner
Beskrivning av alternativenTidsförlängning