38047-2026 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – 1st BAS-U handläggare junior Förbifart
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel1st BAS-U handläggare junior Förbifart
BeskrivningArbetsmiljöarbetet i program E4FS Förbifart Stockholm är ett av programmets fokusområden. Arbetsmiljö ska ständigt hanteras på ett korrekt sätt av samtliga medarbetare i programmet. Detta gäller såväl Trafikverkets medarbetare som medarbetare från våra leverantörer. Samtliga kan och ska bidra till att vi alla, varje dag, kan komma hem från arbetet utan skador. Aktuell Arbetsmiljöplan inklusive bilagor, se bilaga 1, beskriver hur arbetsmiljöarbetet hanteras och organiseras inom programmet. Trafikverket har utsett sig själv till byggarbetsmiljösamordnare utförande (Bas-U) för åter-stående arbeten i projektet och söker personalresurser för att utföra arbetsuppgifterna i byggarbetsmiljösamordning utförande (Bas-U). Arbetsmiljöarbetet inom Trafikverkets organisation för program Förbifart Stockholm leds av funktionen Produktionssamordning. Upprättande av arbetsmiljörutiner och uppföljning av att dessa följs utförs av en Bas-U organisation som är direkt underställd funktionen Produktionssamordning. Arbetet bedrivs i olika geografiska handläggningsområden. Mer information om detta erhålls efter det att uppdragen påbörjas. Organisation Bas-U består idag av funktionerna: • Samordnare Bas-U • BasU-handläggare • Adminstratörer arbetsmiljö Det som eftersöks i denna upphandling är 1st BAS-U handläggare junior.
Intern identifierareKOM-419272
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningArbetsmiljöarbetet i program E4FS Förbifart Stockholm är ett av programmets fokusområden. Arbetsmiljö ska ständigt hanteras på ett korrekt sätt av samtliga medarbetare i programmet. Detta gäller såväl Trafikverkets medarbetare som medarbetare från våra leverantörer. Samtliga kan och ska bidra till att vi alla, varje dag, kan komma hem från arbetet utan skador. Aktuell Arbetsmiljöplan inklusive bilagor, se bilaga 1, beskriver hur arbetsmiljöarbetet hanteras och organiseras inom programmet. Trafikverket har utsett sig själv till byggarbetsmiljösamordnare utförande (Bas-U) för åter-stående arbeten i projektet och söker personalresurser för att utföra arbetsuppgifterna i byggarbetsmiljösamordning utförande (Bas-U). Arbetsmiljöarbetet inom Trafikverkets organisation för program Förbifart Stockholm leds av funktionen Produktionssamordning. Upprättande av arbetsmiljörutiner och uppföljning av att dessa följs utförs av en Bas-U organisation som är direkt underställd funktionen Produktionssamordning. Arbetet bedrivs i olika geografiska handläggningsområden. Mer information om detta erhålls efter det att uppdragen påbörjas. Organisation Bas-U består idag av funktionerna: • Samordnare Bas-U • BasU-handläggare • Adminstratörer arbetsmiljö
Intern identifierare1st BAS-U handläggare junior Förbifart