Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ögonsjukvård 2023
Referensnummer: 22/106
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att erbjuda patienter specialistläkarkompetens inom ögonsjukvård med placering centralt i Kalmar tätort. Vård enligt anbudet ska utgöra ett komplement till den offentligt drivna sjukvården och avse besök på öppenvårdsmottagning med ett ekonomiskt ersättningstak. Vårdgivaren ska tillhandahålla en kostnadseffektiv specialistvård med hög kvalitet, kontinuitet och helhetssyn.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen