380930-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drivhuset etapp 2 ombyggnad Hus C, D, E, F, G, H
Referensnummer: 2022-472
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser en renovering och anpassning av fd. Enskede Gårds Gymnasium till en ny gymnasieskola med teoretisk inriktning kombinerad med en grund-skola högstadium. Skolan dimensioneras för 1200 elever, fördelat hälften för vardera gymnasieskolan och högstadium. Etapp 2 som denna upphandling avser omfattar ca 10 500 m². Bruttoarea (BTA) för hela skolan är ca 14 500 m².
Bakgrund
Enskede gårds gymnasium byggdes 1962 efter ritningar av arkitekt Åke E. Lindquist. Fastigheten är grön- och gulklassad enligt Stadsmuseets kulturhistoriska klassificering av stadens bebyggelse.
Gymnasiet har tidigare varit ett yrkesgymnasium och är i stort behov av renovering både invändigt och exteriört. Skolan är sedan sommaren 2020 tomställd och ingen utbildningsverksamhet pågår inom lokalerna. Till höstterminen 2022 startades en ny gymnasieskola med ca 125 elever och till höstterminen 2023 kom-mer ytterligare ca 125 elever att börja i skolan.
Etapper
För att kunna ta delar av skolan i bruk tidigare har ombyggnationen delats in i 3 etapper.
Etapp 0 - Fasadrenovering och fönsterbyte hus A. (Klart mars 2023)
Etapp 1 – Renovering av hus A (Verksamhetsstart v 10, 2023) och anpassning av tillfällig matsal i hus H (Klart juni 2023)
Underhållsarbeten avseende glaspartier i förbindelsegång samt takarbeten hus F sker våren-sommaren 2023. Arbeten inom entreprenadområdet kommer att ske före entreprenadens produktionsstart.
Etapp 2 (denna upphandling)
Etapp 2 består av Huvuddelar 1, 2, 3 och 4 vilka omfattar ombyggnad och renovering av hus C, D, E, F och G, rivning av hus H och sophus utanför hus C samt upp-rustning av skolgården och VA-arbeten.
Entreprenadområdet kommer att vara avskilt från pågående verksamhet enligt skedesplaneringen. Vissa leveranser så som tex. matleveranser samt sophämtning kan komma att behöva köra genom entreprenadområdet. E ska möjliggöra och samordna dessa leveranser. Gymnasielever och personal med flera kommer att röra sig i direkt närhet av entreprenadområdet. E behöver ta hänsyn till detta i samtliga arbeten som utförs på plats. Fr o m ht 2023 beräknas det finnas ca 250 elever + personal i skolan. Fr o m HT 2024 beräknas det finnas ca 400 elever + personal i skolan. Fr o m ht 2025 kommer full verksamhet med ca 1200 elever + personal finnas på skolan.
Entreprenadform är totalentreprenad enligt ABT 06.
Ovanstående uppgifter syftar till att ge anbudsgivaren en allmän orientering om projektet. För detaljerade uppgifter om upphandlingens omfattning hänvisas till upphandlingsdokumenten i övrigt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen