Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för konsultstöd med fokus på analys och utredning inom klimatanpassning
Referensnummer: 2023/865/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal med en leverantör. Analys- och utredningsuppdrag kopplade till klimatanpassningsarbete.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90700000 Miljötjänster, 90710000 Miljöledning, 90713000 Miljörådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal med en leverantör. Analys- och utredningsuppdrag kopplade till klimatanpassningsarbete. Konsultteam med minst en senior konsult och minst två övriga konsulter. Kompetenskrav framgår i upphandlingsdokumentet.