Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av fettavskiljare.
Referensnummer: FN 2017/0289
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45332200 VA-arbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Danderyds kommun inbjuder genom denna förfrågan intresserade att komma in med anbud avseende drift och underhåll av fettavskiljare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45232410 Underhållsarbeten för avlopp, 45259100 Reparation och underhåll av anläggning för avloppsvatten, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Danderyds kommun inbjuder genom denna förfrågan intresserade att komma in med anbud avseende drift och underhåll av fettavskiljare. Då myndigheter och kommuninvånare ställer höga krav på kostnadseffektiva lösningar som även är miljömässigt bra har Danderyds kommun valt att behandla fettavskiljare hos sina verksamheter med bioteknik.