381035-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjutstransporter Höör 2017.
Referensnummer: KS2017/0771
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av skolskjutstransporter för Höörs kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av skolskjutstransporter för Höörs kommun 2017.
Omfattning:
Upphandlingen omfattar persontransporttjänster–skolskjuts med buss. Omfattning av skolskjutstransporter framgår av turlistor, se bilaga 2.Turlistor är principturlistor som förändras efter elevunderlaget.
Upphandlingen avser all skolskjutstrafik och transporter till övriga skolaktiviteter med buss för elever inom Höörs kommunala grundskolor och i förekommande fall fristående grundskolor enligt Skollagen. För att vara skolskjutsberättigad måste eleven minst ha en skolväg på 2 km skolår 0-2, 3 km skolår 3-6 och 5 km skolår 7-9. Andra skäl till skolskjuts kan föreligga enligt Skollagen kap. 10.
Angivna volymer avser faktiska förhållanden för skolåret 2017/18. Beställaren garanterar inte dessa volymer utan leverantören ska leverera det verkliga behovet.
Skolskjutsar:
Läsåret 2017/2018 har vi ca 400 skolskjutsberättigade elever från förskoleklass till åk 9. Dessa elever fördelar sig på följande skolenheter:
Gudmuntorpskola – ca 95 st.;
Enebackens skola, Höörs centrum –ca 110 st.;
Ringsjöskolan, Höörs centrum – ca 70 st.;
Sätoftaskolan – ca 120 st.;
Tjörnarp skola – ca 15 st.
Total körsträcka är för ordinarie skolbussturer läsåret 2017/18 ca 18 000 mil (179 skoldagar). För nuvarande skolskjuts har vi 6 bussar i trafik. 4 av dem har 50-55 sittplatser och 2 har ca 40 sittplatser. Vi bedömer att detta är en tillräcklig volym under avtalsperioden.
Utöver resor från hem till skola ska leverantören under terminstid och skoltid (ca kl. 8-15) inom avtalet kunna erbjuda bussturer till andra skolaktiviteter, bland annat simskola, skolteater, konserter, studiebesök m.m. Detta innebär att vi behöver ha bussar till förfogande till dessa evenemang. Totalt ca 1 500 mil/år. Pris för dessa resor ska ingå i anbudspriset. Kommunens fritidshem önskar åka på utflyktsresor på sportlov, påsklov och en vecka in på sommarlovet. Pris per kilometer (km) ska därför anges separat för dessa resor under punkt 3.3.3. Observera att detta pris inte kommer ingå i utvärderingen av anbudet.
I Höörs kommun pågår ett utvecklingsarbete för att möjliggöra att andra resenärer än skolbarn ska kunna åka med vissa skolbussturer där det garanterat finns sittplatser i bussen.