Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Absorptionskylmaskin ABS
Referensnummer: 2021.3978-43:6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42500000 Kyl- och ventilationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till anbudsansökan med efterföljande anbud för upphandling av en Absorptionskylmaskin (ABS) 3 000 kW för Mölndal Energi AB:s fjärrkylsystem.
Denna ABS-maskin kommer att installeras för att utgöra baslasten i kylsystemet. Kylmaskinen ska vara utförd enligt Svensk kylnorm och som helhet var CE-märkt. Till upphandlingen kommer en option för ett serviceavtal ingå för att säkerställa hög tillgänglighet av kylanläggningen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42510000 Värmeväxlare, luftkonditionerings- och kylutrustning samt filtreringsapparater, 42511110 Värmepumpar, 42513000 Kyl- och frysutrustning, 42513290 Kommersiell kylutrustning, 45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen