381051-2022 - ResultatSverige-Mölndal: Kompressorer för kylutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Vätskekylaggegat (VKA) 1,5MW
Referensnummer: 2021.3980-43:6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42123300 Kompressorer för kylutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna anbudsinbjudan avser två st Vätskekylaggregat (VKA), med vätskekyld kondensor på 1,5MW vardera, som ska producera kyla för Mölndal Energis fjärrkylsystem. VKA ska vara utförd i enlighet med SS-EN 378 samt ska som helhet vara CE-märkt. Med option för eventuellt serviceavtal med kort insatstid.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31161200 Gaskylningssystem, 31161600 Kylvattensystem för statorer, 42113130 Luftkylningssystem för kondensatorer, 42120000 Pumpar och kompressorer, 42122160 Kylpumpar, 42122161 Kylvattenpumpar, 42500000 Kyl- och ventilationsutrustning, 42510000 Värmeväxlare, luftkonditionerings- och kylutrustning samt filtreringsapparater, 42513000 Kyl- och frysutrustning, 42513290 Kommersiell kylutrustning, 42530000 Delar till kyl- och frysutrustning samt värmepumpar, 42531000 Delar till kylutrustning, 45331230 Installation av kylutrustning, 45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen