381052-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tandtekniska tjänster.
Referensnummer: FTV 1707-0234
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
II.1.4.
Kort beskrivning
Tandtekniska tjänster:
Den totala volymen som omfattas av denna upphandling uppgår till cirka 61 000 000 SEK per år. Volymen anges endast som information till Anbudsgivare, baserat på de senaste årens omsättning och utgör inte någon form av volymgaranti för framtida inköp.
Ramavtalen rangordnas utifrån lägsta pris per anbudsområde. Rangordningen är ett direkt resultat av utvärderingen av anbud i Upphandlingen. Samtliga villkor för avrop är fastställda.
Folktandvården avser teckna ramavtal med leverantörer enligt nedan, per AO:
AO 1.0. Fast protetik: Maximalt 50 leverantörer;
AO 2.0. Avtagbar protetik: Maximalt 20 leverantörer;
AO 3.0. Tandreglering: Maximalt 5 leverantörer;
AO 4.0. Bettskenor: Maximalt 10 leverantörer;
AO 5.0. AAS-skenor Monoblock samt Duo-block: Maximalt 8 leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 61 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33132000 Tandimplantat, 33135000 Utrustning för tandreglering, 33138100 Tandproteser, 85130000 Tandläkarvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Historiska avropsvolymer:
Fast protetik har tidigare utgjort ca 65 % av den totala volymen;
Avtagbar protetik har tidigare utgjort ca 19 % av den totala volymen;
Tandreglering har tidigare utgjort ca 1 % av den totala volymen;
Bettskenor har tidigare utgjort ca 11 % av den totala volymen.
AAS-skenor (monoblock och duo-block) har tidigare utgjort ca 4 % av den totala volymen.
Ramavtal, rangordning, avsteg:
Tandvård och behandling ska så långt som möjligt utformas i samråd med patienten, enligt bland annat 3 § 1-2 stycket tandvårdslagen (1985:125).
Avsteg från rangordningen:
Folktandvården förbehåller sig rätten att vid avrop av visst tjänsteuppdrag göra avsteg från rangordningen. Styrande för tillämpningen av avsteg från rangordningen är
— beställarens och patientens gemensamma bedömning av vilken leverantör som bäst tillgodoser patientens individuella behov, individuella förutsättningar och val i bland annat tekniskt, funktionellt och estetiskt hänseende,
— eventuella behov av närhet till patienten för formgivning, färgprov, korrigeringar och reparationer,
— leveranstider,
— behov av svensktalande tandtekniker för bästa resultat,
— patientens önskemål i övrigt samt
— leverantörens möjlighet att leverera produkt med varmpolymiserad produkt.
Förändrad rangordning/Nedflyttning – för samtliga anbudsområden:
Rangordningen kan under ramavtalstiden förändras enligt följande: Den leverantör som levererat låg kvalitet till Folktandvården, där det inte beror på Folktandvårdens misstag, kan komma att stängas av från avrop under 6 månader (avropskarantän). Statistik på kvalitet ska uttagas ur det digitala beställningssystemet. Om detta inträffar kommer leverantören meddelas skriftligen via Folktandvårdens Huvudkontor Ekonomi/Upphandling och Inköp.
Leveranssäkerheten – det vill säga att felfri tjänst/produkt levereras i utsatt tid och att klinikens produktion ej störs – ska gälla minst 90 % av alla beställningar som levereras.
Antal leverantörer per anbudsområde:
Ifall fler anbud än ovanstående inkommer, kommer i första hand anbudspriset och i andra hand lottning att avgöra vilka som blir antagna.