381079-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyttjänster.
Referensnummer: GNU 2017/50
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar flyttjänster till Borlänge kommun, Falu kommun- och Ludvika kommun samt bolagen Fastighets AB Hushagen och Kopparstaden AB.
I första hand avses vanliga kontorsflyttar av möbler och kontorsmaterial samt demontering och montering av möbler och andra inventarier, här kan även tyngre flyttar av maskiner och möbler förekomma exempelvis kopiatorer, pianon eller bearbetningsmaskiner för trä och metall.
En del flyttar avser bohag och transporter till miljöstation. För Falu kommuns del även till kommunens möbelretur på Ingarvet.
Rangordnade avtal avses tecknas med 2 leverantörer inom varje område, dessa kommer att avropas enligt en fast avropsordning.
Respektive kommun nyttjar idag vid enklare flyttar sina respektive arbetsmarknadsenheter. Under avtalsperioden är dessa flyttar undantagna från detta avtal, det är upp till varje kommun att bestämma i vilka fall de vill nyttja AME.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kontorsflytt Falun och Kopaprstaden AB
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63110000 Godshantering, 45111300 Demonteringsarbeten, 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontorsflytt Ludvika
Del nr: 2
Kontorsflytt Borlänge och Hushagens fastighet AB
Del nr: 3
Bohagsflytt Falun och Kopparstaden AB
Del nr: 4
Bohagsflytt Ludvika
Del nr: 5
Bohagsflytt Borlänge och Hushagens fastighet AB
Del nr: 6