381094-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Film- och videotjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Filmproduktion – 2 anbudsområden.
Referensnummer: 21922/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92100000 Film- och videotjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska institutet (SI) inbjuder er till anbudsgivning i ramavtalsupphandling av filmproduktion inom 2 olika anbudsområden för SI.
Anbudsområde 1: Löpande filmproduktion.
Anbudsområde 2: Film och paketerat innehåll specifikt för sociala medier.
Anbudsområdena kommer att prövas och utvärderas var för sig och tilldelning av ramavtal sker för respektive anbudsområde. De upphandlingskontrakt som tilldelas på anbudsområdena är i form av ramavtal som löper i tjugofyra (24) månader. SI har därefter option på att förlänga ramavtalen med tolv (12) månader i taget vid 2 tillfällen, för en total avtalstid om högst fyra (4) år.
SI avser att teckna ramavtal med minst tre (3) leverantörer på varje anbudsområde om det finns tillräckligt antal anbudsgivare som uppfyller SI:s kravställning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92111000 Film- och videoproduktion, 92111200 Produktion av reklam-, propaganda-, och informationsfilm samt videoproduktion, 92111210 Reklamfilmsproduktion, 92112000 Tjänster i samband med film- och videoproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SI:s uppgift är att sprida information och kunskap om Sverige och det svenska språket i utlandet och främja samarbete och långsiktiga relationer med andra länder inom områdena kultur, utbildning och forskning och demokrati samt samhällsliv i övrigt. Myndighetens verksamhet syftar till att öka omvärldens intresse och förtroende för Sverige, öka samverkan i Sveriges närområde och främja en demokratisk, rättvis och hållbar global utveckling. SI:s arbete med svensk film utgår från SI:s uppdrag att främja Sverige i utlandet. Läs mer på www.si.se
SI upphandlar nu filmproduktion mot en internationell målgrupp under kommande fyraårsperiod i syfte att teckna ramavtal med leverantörer som kan erbjuda efterfrågade tjänster. Uppskattat totala behov är ca 1 MNSEK/år för båda anbudsområdena. Behovet för tjänster inom anbudsområde 2 uppskattas dock vara mindre än anbudsområde 1. Inga garantier eller mer exakta volymer kan dock lämnas.
Upphandlingen av filmproduktion omfattar nedanstående två (2) olika anbudsområden.
Anbudsområde 1 Löpande filmproduktion handlar om att SI beställer produktion av filmer med ett tydligt budskap för att kommunicera Sverige mot omvärlden. Filmerna görs oftast för sociala medier, men kan även komma att visas i andra format och sammanhang såsom på webbplatser. Det kan även handla om att genom film kommunicera en aktivitet i SI:s verksamhet, t.ex. ett ledarskapsprogram eller om att ta fram en instruktionsfilm till webben rörande någon del av SI:s verksamhet.
Anbudsområde 2 Film och pakterat innehåll specifikt för sociala medier handlar om paketering av redan färdigt material baserat på bilder från SI:s bildbank eller från externa bildbyråer. Det kan också bli fråga om produktion av korta och informativa filmer, bildspel och enklare kortfilmer samt infografik.
Anbudsområdena kommer att prövas och utvärderas var för sig och tilldelning av ramavtal sker för respektive anbudsområde. Det är möjligt att lämna anbud på ett eller båda anbudsområdena.