381111-2020 - ResultatSverige-Malmö: Byggnation av lägenheter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diagnosen 1
Referensnummer: 20/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyproduktion av 143 hyreslägenheter, tvättstuga på gård, källare med förråd och två stycken skyddsrum. Fastigheten är formad som en kvartersbebyggelse med tre huskroppar. Våningshöjden är 4 till 7 våningar samt inredd vind. Tak på hus 1 och 2 förses med solceller och rum för batterilagring i anslutning till fläktrum. Fasader utförs i huvudsak i tegel samt till viss del med träpanel.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45236000 Markanläggning, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen