381129-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Byggteknisk projektledning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samarbetspartner för ny-, om och tillbyggnad samt rivning av VA-verks anläggningar för avrop i samverkansformen partnering
Referensnummer: 19/245
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för ny-, om och tillbyggnad av VA-infrastruktur för avrop i samverkansformen partnering under avtalstiden.
Samarbetsformen strategisk partnering anses av beställaren vara det bästa samarbetsformen för ett ömsesidigt ansvar för styrning av kostnader och kvalitet mot av beställaren uppställda objektspecifika mål. Behovet av tjänsterna är en blandning av projektering (Fas 1) och installation/byggnation (Fas 2), varför beställaren anser det vara ett mervärde att kunna teckna avtal med en samarbetspartner som har förmåga att projektleda, projektera och genom entreprenad utföra önskade arbeten med egna resurser. Ramavtalet kan komma att löpa under en total avtalstid om upp till åtta år.
Upphandlingen genomförs i enlighet med LUF (2016:1146) och/eller Säkerhetsskyddslag (2018:585) i de fall som rör skyddsobjekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 320 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45332200 VA-arbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Jönköpings kommun tekniska kontor VA-verk har valt att upphandla ett avtal för byggprojektering och installation/byggnationssamarbete i strategisk partnering som ramavtalsmodell som bästa grund för ett gott samarbete präglat av öppenhet och transparens, underbyggd av tillit och ömsesidig kunskapsöverföring.
Samarbetsformen strategisk partnering anses av beställaren vara det bästa samarbetsformen för ett ömsesidigt ansvar för styrning av kostnader och kvalitet mot av beställaren uppställda objektspecifika mål. Samarbetet ska gå ut på att dela med sig av befintlig kunskap och erfarenhet, arbeta tillsammans mot gemensamt uppställda mål under samverkan.
Behovet av tjänsterna är en blandning av projektering (Fas 1) och installation/byggnation (Fas 2), varför beställaren anser det vara ett mervärde att kunna teckna avtal med en samarbetspartner som har förmåga att projektleda, projektera och genom entreprenad utföra önskade arbeten med egna resurser. Detta utesluter dock inte anbudslämnare som på ett betryggande sätt kan lösa uppgifterna tillsammans med en eller flera underleverantörer som ska vara angivna vid anbudslämnandet.
Ramavtalet kan komma att löpa under en total avtalstid om upp till åtta år.
AUA ALLMÄN ORIENTERING
VA-verk består av ca 40 VA-verk med tillhörande pumpstationer.
Upphandlingen handläggs administrativt av Jönköpings kommun. Avtal kommer att tecknas av Jönköpings kommun och tilldelad Leverantör.