38113-2018 - ResultatSverige-Umeå: Byggnadsställning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ställningsmontage
Referensnummer: UE-2017-0268-550
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44212310 Byggnadsställning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar:
Entreprenaden avser ramavtal med avropsrätt för Beställaren avseende ställningsbyggnation och demontering av ställningar samt hyra av tillhörande ställningsmaterial. Uppdraget utförs på Umeå Energis olika anläggningar.
Avrop av tjänsten kan komma att omfatta utomhusarbeten, inomhus i pannor, i rökgasreningsutrustningar, tankar och bassänger etc. Uppdraget innebär ställningsbygge i en ofta komplicerad miljö och för vissa uppdrag kan ställningshöjden bli minst 25 m.
.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen