381186-2020 - ÄndringSverige-Göteborg: Byggnation av lägenheter
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt Selma 2, Kvarter 9 - Nyproduktion hyresrätter
Referensnummer: FBU 2020-0104
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar nybyggnad av kvarter 9 vid Litterturgatan i Backa vilken består av en byggnad i 6 plan. De tre nedersta planen utgörs av ett parkeringshus om c:a 136 parkeringsplatser och bostadsdelen består av tre plan med totalt c:a 45 lägenheter. Beräknad BTA för bostadsdelen är c:a 3 478 kvm och för parkeringsdelen c:a 4 779 kvm. Entreprenaden genomförs som en totalentreprenad till fast pris med indexreglering. Efter färdigställande kommer byggnaden att överlämnas till Bostads AB Poseidon.