381187-2022 - ResultatSverige-Uppsala: Analystjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analystjänster Bränslen & Avfall etc
Referensnummer: 1003308138
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71620000 Analystjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Vattenfall AB, Heat Sweden avser att upphandla ramavtal på åtta år för avrop av analyser av bränsle, avfall och vatten- samt markprover.
Ramavtal för avrop av analyser av biobränslen, avfall och andra avfallsklassade bränslen, olja och flytande biobränslen samt analyser av restprodukter såsom aska, slagg och slam.
Vattenanalyser så som tungmetallanalyser dagvatten och tungmetallanalyser kondensat samt olja i dagvatten, även andra analyser kan förekomma.
Webbapplikation med standardiserade analyser, rapporter och statistik kommer att vara ett krav för utvald/a leverantör/er
Analyser beställs idag av anläggningarna i Uppsala, Nyköping, Drefviken, Motala, Askersund och Vänersborg samt dotterbolagen VB Energi i Ludvika/Fagersta och GEAB på Gotland. Ackreditering enligt EN ISO 17025 är ett krav.
Övriga enheter inom Vattenfall AB i Sverige skall ha möjlighet att avropa tjänster mot de avtal som tecknas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Bränsleanalyser
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71620000 Analystjänster, 79723000 Avfallsanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Askor/restprodukter
Del nr: 2
Bränsle och askor
Del nr: 3
Vattenanalyser, Olja
Del nr: 4
Förorenade jordar/mark, Oljeanalyser , Specifika paket
Del nr: 5