381218-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Takomläggning magasin i, Kuusakoski Gävle Hamn
Referensnummer: 8427
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg
II.1.4.
Kort beskrivning
Översiktlig information om objektet
Gävle Hamn AB avser att byta ut befintligt tak av tältduk till ett isolerat självbärande plåttak täckt med duk på magasin I inne på Gävle Hamns industriområde, Fredriksskans Gävle. Byggnaden nyttjas för metallskrotshantering av Kuusakoski Recykling. Takets area är ca 2.000 m2 och byggnadens höjd, ca 20 m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45261210 Takläggningsarbete, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen