38127-2022 - PlaneringSverige-Visby: Tillhandahållande av programvara
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemstöd förtroendevalda
Referensnummer: RS2021-1646
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland avser, som tidigare aviserats genom publicering av RFI 2021-12-07, att upphandla IT-system för hantering av förtroendevalda. I RFIn anges att Region Gotland har ett behov av att förbättra och effektivisera administrationen rörande förtroendevalda samt de sammanträden som genomförs och har identifierat tre områden:
1. Digital votering och närvarohantering
2. Register över förtroendevalda
3. Digital distribution och publicering av handlingar och protokoll
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48311000 Programvara för dokumenthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen