Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
REKO-bas, central funktion för REKO-ringar i Sverige. (3.2.11-39187/17).
Referensnummer: 3.2.11-39187/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Central funktion för REKO-ringar i Sverige.
Upphandlingsförfarande:
Vi genomför upphandlingen som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av Central funktion för REKO-ringar i Sverige.
Bakgrund:
REKO står för ”rejäl konsumtion” och är en avtalsmodell för handel mellan en grupp producenter och en grupp konsumenter. Handel sker genom slutna Facebook-grupper och utlämning sker under en till 2 timmar på en angiven plats där producenter och konsumenter möts. Modellen för REKO kommer ursprungligen från Frankrike (AMAP, Associations pour le maintien d'une agriculture paysanne), och har introducerats i Finland av Thomas Snellman på EkoNu, Finland. På kort tid har man skapat en omfattande REKO-rörelse i Finland och konceptet har nu även introducerats i Sverige. Flera REKO-ringar har vuxit fram I Sverige som ett resultat av en starkt växande marknadstrend där lokalproducerade produkter med tydligt ursprung efterfrågas i allt större utsträckning.