381386-2017 - ResultatSverige-Södertälje: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2017-1121 Bygglovskonsult till Salems kommun.
Referensnummer: 17/57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Bygg- och miljöenheten på Salems kommun har behov att till och från ta in en bygglovskonsult för att arbeta av toppar i ärendevolymer. I arbetet ingår bland annat förberedelse av beslut i bygglovsärenden. Framtagning av underlag i tillsynsärenden m.m.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71248000 Projektövervakning och dokumentation, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen