381444-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Städning – Upphandling av Städtjänster samt tvättjänster till Gotlands Energi AB
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av Städtjänster samt tvättjänster till Gotlands Energi AB
BeskrivningArbetet/leveransen inom denna upphandling avser städtjänster, städmaterial samt tvätt av kläder och mattor, och kommer att ske i följande former beroende på innehåll och omfattning: Tjänsteleverans – i enlighet med de städtjänster och tvätt-tjänster som definieras i avtalet. Produktleverans – avseende leverans av städmaterial och förbrukningsartiklar, enligt definierade produktkategorier i avtalet. Kombinerad tjänste- och produktleverans – i de fall tjänster och material levereras som ett sammanhållet åtagande.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90910000 Städning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115297:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning