381488-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Undervisning och utbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cykelreparatör/-mekaniker.
Referensnummer: Af-2016/0047 3648
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kontraktsföremålet:
Tjänsten som upphandlas är yrkesinriktad och syftar till att motverka att brist av arbetskraft uppstår på arbetsmarknaden samt stärka den enskilde arbetssökandes möjligheter att få och behålla ett arbete.
Utbildningen till cykelreparatör/-mekaniker bedrivs som en sammanhållen utbildning i 16 veckor varav 4 veckor är arbetsplatsförlagt lärande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80400000 Vuxen- och annan undervisning, 80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling:
Arbetsförmedlingen inbjuder till att lämna anbud i upphandling av Cykelreparatör/-mekaniker.
Referensnummer:
Arbetsförmedlingens diarienummer Af-2016/0047 3648.
Bakgrund:
Representanter för Arbetsförmedlingen har sedan en tid haft kontakt med Branschorganisationerna, Cykel Motor och Sportfackhandlarna samt Cykelbranschen gällande rekrytering och utbildning till cykelreparatör/-mekaniker.
Det finns ingen formaliserad utbildning inom området men branschorganisationerna har gjort försök att skapa en Yrkeshögskoleutbildning inom området. Detta har inte lyckats då denna utbildning har fått stå tillbaks i konkurrens med andra utbildningar.
Utifrån dessa förutsättningar så genomfördes i början på 2016 en direktupphandling av en pilotutbildning för detta ändamål. Då utfallet av denna utbildning var gott önskar nu Arbetsförmedlingen utöka detta då det finns en ökad efterfrågan i Stockholm och även i andra delar av landet.