Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster – Leg. Läkare och Leg. Sjuksköterskor.
Referensnummer: RS 2017/42
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Gävleborgs läns landsting har för avsikt att teckna ramavtal med flera Leverantörer för leverans av Leg. läkare och Leg. sjuksköterskor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79610000 Personalförmedling, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 79624000 Förmedling av vårdpersonal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bemanningstjänst avseende specialistläkare inom allmänmedicin och övriga specialiteter samt legitimerade sjuksköterskor, specialistsjuksköterskor och barnmorskor.