381500-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Elinstallation av utrustning för eldistribution
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation av transformatorstation i Höljebro.
Referensnummer: UH-2017-102
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution
II.1.4.
Kort beskrivning
Med start 2018 ska 1 styck 70/130 kV-ställverk beläget i Hälsingland bytas ut. Nytt ställverk i utomhusutförande ska byggas upp parallellt med det befintliga med det fortfarande i drift. Slutligen rivs de gamla utomhusställverken inklusive kontrollbyggnader. 130 kV ställverket kommer att ha 2 stycken linjefack, 2 stycken transformatorfack och ett fack för kabelanslutning av inkommande generering. 70 kV ställverket kommer att ha 2 stycken transformatorfack och 3 stycken linjefack.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 49 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppförande av kontrollbyggnad:
Leverans, installation och driftsättning av 70 kV respektive 130 kV ställverk.
Leverans, installation och driftsättning av nya nollpunktsreaktorer med påbyggda nollpunktsmotstånd inklusive automatik.
Ny relä- och kontrollutrustning.
LS-utrustning och batterier.
VS fördelning (via oklindningar).
Byte av två transformatorer (tillhandahålls av Ellevio) samt nya oljegropar.
Kanalisation och kabelförläggning inkl. mark- och byggarbeten.
Raseringsarbeten av befintliga ställverk och byggnader.